کوددهی پاییزی گوگرد-مقایسه منابع گوگرد در کشاورزی

کوددهی پاییزی گوگرد معدنی سمنان

استفاده از گوگرد در کشاورزی

بر اساس تحقیقات جدید مشخص شده است که استفاده از گوگرد در زمین های دارای فقر مواد آلی بسیار موثر و مفید است. جایی که معدنی سازی و آزادسازی گوگرد سولفات از مواد آلی بسیار محدود شده است.

آنچه که استفاده از گوگرد را چالش برانگیز می کند نوع فرم گوگرد قابل دسترس برای جذب در گیاهان است. سولفات یک آنیون است و مانند نیترات توسط آبشویی در عمق پروفیل خاک نفوذ می‌کند از دسترس ریشه ها خارج می شود.

اضافه کردن کود گوگردی به برنامه‌های کوددهی پاییزی در کنار فسفر و پتاسیم بسیار عالی است. اما پرسشی که وجود دارد این است که چه فرمی از گوگرد برای استفاده پاییزی مناسب است. انتخاب گزینه صحیح برای اطمینان از اینکه محصولات در ابتدای فصل رشد دچار کمبود این عنصر ضروری نمی شوند بسیار مهم است.کوددهی پاییزی گوگرد با استفاده از گوگرد معدنی بالاترین راندمان را در رفع نیاز گوگرد در کشاورزی دارد.

 

کودهی پاییزی گوگردی

تفاوت منابع گوگرد در کشاورزی

منابع گوگردی که در بازار عرضه می شود شامل گوگرد عنصری یا ترکیبات سولفاتی (فرم محلول گوگرد ) هستند.

تفاوت بین آنها این است که  ترکیبات حاوی سولفات مانند گچ و آمونیوم سولفات و گوگرد معدنی در بردارنده گوگرد فعال و قابل جذب برای گیاهان است. در حالیکه گوگرد عنصری در ابتدا برای جذب در گیاه باید اکسید و تبدیل به سولفات شود.

فرایند اکسیداسیون گوگرد عنصری برای تبدیل به فرم سولفات بسیار آهسته است. این فرایند نیازمند دمای بالای خاک برای انجام اکسیداسیون بهینه است.

اگر گوگرد عنصری منبع اصلی تامین کننده گوگرد باشد،حتی در زمان کوددهی پاییزه به کار رفته باشد، دسترسی  گیاه به ترکیبات سولفاتی در ابتدای فصل رشد می تواند درسطح پایین و تنش آمیز قرار بگیرد.

بهترین زمان برای اکسیداسیون گوگرد عنصری از اواخر خرداد تا اوایل شهریور زمانی که خاک گرم تر است.

یکی از رایج ترین کودهای گوگردی، گوگرد عنصری ترکیب شده با بنتونیت معدنی است که اغلب به صورت گرانول عرضه می شود. استفاده از گوگرد گرانوله بنتونیت دار بسیار آسان است. گوگرد گرانول بنتونیت دار را میتوان به صورت چالکود یا با استفاده از ماشین آلات و یا به سادگی با روش دستی درسطح باغات و مزارع پخش نمود.

برنامه های کوددهی گوگرد

در یک پروژه تحقیقاتی در یک مرکز پژوهش کشاورزی در آمریکا به مطالعه ای بر روی استفاده از فرم های گوگرد عنصری و فرم‌های سولفات برای تعیین و مقایسه کارایی و اثربخشی آنها پرداختند.

بر اساس این مطالعات استفاده از گوگرد سولفات برای کوددهی پاییزی گوگرد برای محصول ذرت بسیار مطلوب ارزیابی شده است. البته استفاده از از فرم سولفات در کوددهی پاییزی گوگرد بستگی به میزان مصرف و نوع خاک کشت دارد. خاک های دارای پتانسیل زیاد برای آبشویی و از دست رفتن سولفات مانند خاک های شنی و لومی بهتر است که از سولفات در کوددهی بهاری استفاده کنند. اگر استفاده از فرمهای پودری گوگرد امکان پذیر نباشد میتوان از گوگرد مایع در بهار در سیستم آبیاری یا بصورت گوگرد پاشی محلول بهره برد.

 

برنامه کودهی پاییزی گوگردی

 

پاییز فصل کوددهی گوگرد

اگر در برنامه کوددهی پاییزی گوگرد از محصولات گوگرد معدنی اسیدی با کیفیت استفاده کنیم بهترین نتیجه را خواهیم گرفت. استفاده از گوگرد معدنی در پاییز به صورت چالکود و ترکیب با سایر کودهای آلی و دامی توصیه می‌شود. یکی از معایب بزرگ استفاده از فرم محلول سولفات از دست رفتن آن بر اثر آبشویی و یا آبیاری عمیق و غرق آبی است.

اما گوگرد معدنی در زمان آبیاری به تدریج مواد محلول حاوی گوگرد را آزاد می کند و در نتیجه در تمام سال گوگرد مورد نیاز گیاه در دسترس ریشه قرار دارد.

 

استفاده پاییزی گوگرد معدنی

 

جهت ثبت سفارش گوگرد معدنی سمنان میتوانید از طریق فرم سفارش یا شماره تماس 09190856995 اقدام نمایید.

منابع:

https://blog-crop-news.extension.umn.edu/2019/09/fall-sulfur-application-selecting-best.html

https://www.dtnpf.com/agriculture/web/ag/news/article/2020/10/01/smart-sulfur-strategies-fall-save

دیدگاهتان را بنویسید