اصلاح خاک گلخانه‌با گوگرد-رفع شوری و قلیاییت خاک گلخانه ها

اصلاح خاک گلخانه ها

اصلاح خاک گلخانه و نهالستان

 

مقیاس pH میزان اسیدیته یا قلیائیت محلول را اندازه گیری می کند. مقیاس از 0 (یک اسید بسیار قوی) تا 14 (یک پایه بسیار قوی یا بسیار قلیایی) گسترش می یابد. وسط مقیاس، یعنی7، خنثی است، نه اسیدی و نه قلیایی. pH خاک مهم است زیرا بر دسترسی به مواد مغذی در منطقه ریشه زایی تأثیر می گذارد.

این مقاله توضیح می دهد که کاهش pH خاک برای تولید کنندگان تجاری مهم است و روش هایی را برای کاهش ایمن و موثر pH خاک توصیه می کند.

اصلاح خاک گلخانه

چرا PH خاک را پایین بیاوریم؟

برای رشد بسیاری از محصولات کشاورزی در گلخانه ابتدا باید اصلاح خاک گلخانه‌با‌ گوگرد یا اصلاح گرهای دیگر انجام شود. برخی از گیاهان (مانند زغال اخته یا آزالیا) برای رشد در خاکهای اسیدی، حتی به اندازه pH 4.5 مناسب هستند. اگر در تلاش برای رشد آنها هستید ممکن است PH خاک کمتر از 6 بخواهید، اما به یاد داشته باشید که حتی گیاهان دوستدارِ اسید نیز محدودیت های خود را دارند.

جدول 1. اثرات اصلاحات خاک بر pH

اصلاح گرهای خاک گلخانه

جدول2.اثر اسیدی برخی کودهای متداول و اصلاح خاک

ااصلاح کننده خاک گلخانه ها

1 مقادیر پوند CaCO3 که از کاهش pH خاک حاصل می شود (سیستم تعاونی آلاباما S-04-08).

2 مواد آلی می توانند بسیار متغیر باشند.

بسیاری از خاکهای ایندیانا قلیایی هستند زیرا از سنگ آهک گرفته شده اند. در برخی موارد، ممکن است خاک سطحی دیگر قلیایی نباشد زیرا استفاده از کودهای نیتروژنی اسید ساز و قرن ها بارندگی (از زمانی که یخچال های طبیعی شمال ایندیانا را پوشانده اند) سنگ آهک باقی مانده را که باعث افزایش pH می شود، خارج کرده است. متأسفانه لایه های عمیق خاک قلیایی باقی می مانند و فعالیت های ساختمانی و شیب بندی می توانند این خاک با pH بالا را به سطح برگردانند. علاوه بر این، بسیاری از منابع آب دارای pH بالا و بیکربنات هستند و در صورت استفاده برای آبیاری، pH خاک را افزایش می دهند. بیشتر گیاهان در خاک کمی اسیدی، pH 6.0-6.5 بهترین عملکرد را دارند. اصلاح خاک گلخانه‌با‌گوگرد باید با احتیاط انجام شود زیرا سطح pH زیر 6.0 برای بسیاری از گیاهان مضر است. برخی از گیاهان (مانند بلوبری یا آزالیا) برای رشد به خاکهای بسیار اسیدی احتیاج دارند، حتی به اندازه pH 4.5 ، اما سطوح pH پایین تر از این نیز برای آنها مضر خواهد بود.


راههای اصلاح pH خاک

برخی اصلاحات و کودها می توانند pH خاک را کاهش دهند (جدول 1). این محصولات با خاک واکنش داده و اسیدها را تشکیل می دهند که این امر pH خاک را کاهش می دهد. برخی از این واکنش ها کاملاً شیمیایی هستند. با این حال، میکروارگانیسم ها قبل از اینکه بر pH خاک تأثیر بگذارند، باید اصلاحاتِ دیگر را متابولیزه کنند.

واکنشهای بیولوژیکی می توانند کندتر (و فصلی تر) از واکنشهای شیمیایی باشند ، زیرا اگر خاک، گرم، مرطوب و خوب هوادهی نشود، فعالیت میکروب خاک کاهش می یابد. هنگام انتخاب بهترین روش اسیدی کردن خاک، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  چقدر می خواهید PH را کاهش دهید

  این که آیا اصلاح خاکی که انتخاب می کنید مواد مغذی مفیدی نیز ارائه می دهد

  محدوده زمانی شما – چقدر سریع نیاز به تغییر pH خاک دارید

  بودجه

همچنین ترکیب خاکی را که می خواهید تغییر دهید در نظر بگیرید. ممکن است کاهش pH خاکهای حاوی کربنات کلسیم آزاد غیرممکن باشد، زیرا کربنات کلسیم می تواند هرگونه اسیدی را که اصلاح گر تولید می کند خنثی کند. این بدان معناست که برای خنثی کردن تمام کربنات کلسیم، باید اصلاحگرهای اسیدی بیشتری را اضافه کرد. در چنین خاکهایی، بهتر است گیاهانی پرورش داده شوند که خاکهای قلیایی را تحمل کنند.

 انواع اصلاحگر های خاک

اصلاحگرهای خاک گلخانه

جدول 1 سه نوع اصلی اصلاحگر خاک و اثرات آنها بر خاک را خلاصه می کند. توضیحات عمیق هر نوع اصلاحگر در زیر آمده است.

جدول3.مقدار تقریبی گوگرد عنصری مورد نیاز برای کاهش pH خاک لومی کشاورزی تا عمق 6 اینچ 1

اصلاح خاک گلخانه ها با گوگرد معدنی

1 برای خاکهای شنی، مقدار آن را به3/1 کاهش دهید. برای خاکهای رسی، مقدار را به 2/1افزایش دهید. اگر از سولفات آلومینیوم استفاده می شود، در 6 ضرب کنید.

اصلاح خاک با ماده آلی 

ترکیب هرگونه ماده آلی خاک را اسیدی تر می کند، اما کود پوست کاج و اسفگنومِ پیت بسیار موثر هستند. با این حال، مقدار زیادی از مواد آلی باید به خاک تبدیل شود تا تأثیر قابل توجهی بر pH داشته باشد. به دلیل هزینه و تلاش، این روش به طور کلی محدود به زمین های کوچک باغی است.

اصلاح خاک با کودهای آمونیوم

کودهای آمونیوم شامل اوره، نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم است. باکتری های موجود در خاک، آمونیوم را به ترکیبات اسیدی تبدیل می کنند. کودهای آمونیوم مناسب هستند زیرا همزمان گیاهان شما را بارور کرده و خاک را اسیدی می کنند. با این حال، برای جلوگیری از استفاده زیاد ازت، از این محصولات فقط برای ایجاد تغییرات تدریجی در pH خاک استفاده کنید. با این وجود، خطر کاهش بیش از حد pH هنگام استفاده از کودهای آمونیوم نسبت به زمان استفاده از گوگرد عنصری کمتر است. کودهای آمونیوم را می توان با گیاهان دوستدار اسید استفاده کرد تا pH خاک پایین را حفظ کنند. سولفات آمونیوم، کود آمونیوم است که در هر پوند نیتروژن، دو تا سه برابر بیشتر از سایر کودهای آمونیوم مورد استفاده، اسید تشکیل می دهد.

اصلاح خاک با ترکیبات گوگرد

گوگرد عنصری، سولفات آهن و سولفات آلومینیوم محصولاتی هستند که اغلب برای اسیدی شدن چشمگیر خاک (با پی هاچ 1 یا بیشتر ) استفاده می شوند. باکتری های خاک، گوگرد عنصری را با اکسیژن و آب از خاک ترکیب کرده و اسید سولفوریک تشکیل می دهند. باکتری ها به خاک گرم، مرطوب و هوادهی نیاز دارند.در اصلاح خاک گلخانه‌با‌ گوگرد هنگامی که استعمال درون خاک انجام شود، اسیدی شدن سریعتر اتفاق می افتد تا زمانی که استعمال روی سطح خاک باقی بماند. ترکیبات گوگردی ممکن است تا یک سال طول بکشد تا تأثیر کامل خود را بر pH خاک بگذارد. گوگرد زیاد می تواند pH خاک را از حد مطلوب برای گیاهان شما کاهش دهد و شرایط را بد یا بدتر از خاک قلیایی برای گیاه ایجاد کند. سولفات آهن و سولفات آلومینیوم pH خاک را سریعتر از گوگرد عنصری پایین می آورند زیرا به واکنشهای شیمیایی نیاز دارند تا واکنش های بیولوژیکی. اگر این محصولات را بیش از حد اضافه کنید (معمولاً بیش از 5 پوند در 100 فوت مربع) ، این سرعت، خطر استفاده بیش از حد از آهن یا آلومینیوم را به همراه دارد.

[اصلاح خاک گلخانه با گوگرد
اصلاح خاک گلخانه‌با گوگرد

 

 

اصلاحگرها را به درستی مخلوط کنید

اصلاحگرهای خاک عمدتا PH خاکی را که در آن گنجانیده شده اند کاهش می دهند. مخلوط اصلاحگرها در سطح 6 تا 10 اینچ بالای خاک به طور کلی برای اسیدی شدن خاک مناسب است. اکثر گیاهان، از جمله درختان، اکثریت مواد مغذی خود را از این منطقه جذب می کنند. با این حال، ریشه های عمیق ممکن است در معرض کمبود مواد مغذی قرار بگیرند، و برای گیاهان شرایط دشوار می شود چون برخی از مواد مغذی که فقط در خاک فوقانی اسیدی موجود است، به ریشه منتقل نمی شوند.

جدول 2 میزان کودهای متداول و اصلاحات مورد نیاز برای اسیدی شدن خاک را ارائه می دهد. برای اصلاح خاک گلخانه‌با‌ گوگرد، جدول 3 میزان تقریبی گوگرد عنصری مورد نیاز برای اسیدی شدن خاک سطحی تا عمق 6 اینچ را ارائه می دهد. در صورت استفاده از اصلاحگری غیر از گوگرد عنصری، نرخ داده شده در جدول 3 را در پوند مواد معادل 1 پوند گوگرد در ستون سمت راست جدول 2 ضرب کنید.

فروش گوگرد معدنی سمنان (با کیفیت ترین گوگرد معدنی اسیدی) بصوت مستقیم از معدن از طریق تماس با شماره 09190856995 .

www.ag.purdue.edu/HLA

www.ag.purdue.edu/AGRY

دیدگاهتان را بنویسید